ده نکته مهم در طراحی سایت

نکات طراحی سایت

۱- کوچک فکر کنید.

در حدود ۱۰ الی ۱۴ کیلوبایت برای هر تصویر. بله تعداد کاربران با پهنای باند بالا هر روز زیادتر می شوند. اما صفحات وب با سرعت پایین هنوز بسیار آزار دهنده هستند، حتی اگر از اینترنت ۵۱۲Kb استفاده کنید. و استفاده از تصاویر با ظرفیت بالا اولین دلیل برای کاهش سرعت وب سایت ها هستند. کاهش حجم تصاویر همیشه باعث کاهش کیفیت آن نخواهد شد.

۲- از تصاویر چشمک زن خودداری کنید.

همینطور از تصاویری که بشدت حرکت دارند. تحقیقات مختلفی صورت گرفته است که نشان می دهد تصاویر متحرک و چشمک زن باعت ایجاد آزار و ناراحتی بازدید کنندگان خواهد شد. خود من مواردی را مشاهده کرده ام که بازدیدکننده با پنجره های دیگر قسمت های چشمک زن و متحرک وب سایت را می پوشاند تا بتوانند مطالب آن را مطالعه کند.

۳- به استاندارد های طراحی وب سایت توجه کنید.

در اینترنت وب سایت های وجود دارد که از بیش از ۶ یا ۸ فریم در صفحه استفاده کرده اند. یا وب سایت هایی که تنها برای اینترنت اکسپلورر ۶ قابل دیدن هستند. (بیاد داشته باشید ۲۵% از کاربران اینترنت در زمان نگارش این مقاله از Firefox استفاده می کنند) (در ایران با توجه به عدم آمار دقیق در این زمینه نمی توان تخمیم دقیقی زد اما نظر بر این است که این رقم چیزی در حدود ۵ الی ۶ درصد باشد. -مترجم). استفاده از تکنیک های غیر متعارف و عدم توجه به استانداردها هرچند ممکن است باعث زیبایی وب سایت شود و شما آن را بسیار زیبا بدانید، اما باعث عدم رضایت برخی دیگر از بازدید کنندگان سایت خواهد شد. برای این منظور سعی کنید از وب سایت های مشهور الگو برداری کنید.

ده نکته مهم در طراحی سایت

۴- فضاهای خالی را فراموش نکنید.

فضاهای خالی لزوماً نباید پر شوند. این تصور اشتباه گاهاً منجر به وب سایت های شلوغ و درهم و برهم خواهد شد. باید در طراحی وب سایت از فضاهای خالی برای تنظیم چیدمان صفحه و استراحت چشم استفاده شود. فضاهای خالی در طراحی وب سایت از همان اهمیتی برخوردار است که طراحی برروی کاغذ.

۵- استفاده از رنگ های مناسب.

در وب سایت خود از رنگها نا همگون استفاده نکنید. وب سایت زیبا به معنی هارمونی کلی تمام قسمت های آن است. از یک رنگ تنها به این دلیل که رنگ مورد علاقه شماست استفاده نکنید. رنگ ها را با توجه به مضمون سایت و کاربران هدف، انتخاب نمایید.

۶- ساده زیباست.

وب سایت شما هرچه ساده تر باشد زیباتر است. این نکته که سادگی یعنی زیبایی را همیشه در طراحی وب سایت های خود بیاد داشته باشید.

۷- از فونت ها با سایز مناسب استفاده کنید.

بیاد داشته باشید شما تنها بازدیدکننده سایت نخواهید بود. بازدیدکنندگان سایت باتوجه به محتوی سایت، طیف وسیعی از کاربران خواهند بود که برخی از آنها در سنین بالا هستند که احتمالاً از قدرت بینایی شما بی بهره اند. استفاده از فونت با سایز مناسب و یا حداقل امکان تغییر اندازه فونت در هر وب از ملزومات است، آن را فراموش نکنید.

۸- استفاده از تبلیغات را محدود کنید.

اگر بر تعداد تبلیغات وب سایت خود نظارت دارید، بیاد داشته باشید بازدید کنندگان برای دیدن تبلیغات، به وب سایت شما مراجعه نمی کنند. هر جای خالی را به تبلیغات پر نکنید. کابران وب سایت شما با ارزش ترین سرمایه آن هستند، به آنان احترام بگذارید.

۹- وب سایت خود را با مرورگرهای مختلف بررسی کنید.

وب سایتی که تنها برای یک مرورگر طراحی می شوند، با توجه به استفاده از مرورگرهای مختلف توسط کاربران، غیر قابل قبول است (متاسفانه این نکته در بسیاری از وب سایت های ایرانی نادیده گرفته می شود. -مترجم). حتماٌ سعی کنید وب سایت خود را حداقل برروی ۳ مرورگر اینترنت اکپلورر، فایرفاکس، و اپرا چک کنید. شما هزینه بسیاری می کنید تا بازدیدکنندگان را به سایت خود بیاورید، بسیار ناامید کننده است که برخی از بازدیکنندگان با مرورگرهای مختلف با وب سایتی غیر قابل خواندن مواجه شوند.

۱۰- وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید.

بهترین و کم هزینه ترین راه برای آوردن بازدیکنندگان به وب سایت شما، استفاده از کلیک ارگانیک است. کلیک ارگانیک یعنی بازدیدکنندگانی که با کلیک برروی لینک وب سایت شما در موتورهای جستجو و نه از طریق تیلیغات آن به وب سایت شما آمده اند. این نوع کلیک کم هزینه ترین راه برای جذب بازدیدکنندگان به وب سایت شماست. در حین طراحی وب سایت به این موضوع به دقت توجه کنید.

منبع: مدیر سبز

دیدگاه ها

ماهان پورعلی
۸ آذر ۹۶ ساعت ۰۸:۱۷

دست شما درد نکنه. بازم از این مطالب بزارید.

منم دارم طراحی سایت با جوملا رو یاد میگیرم.


Warning: Undefined variable $aria_req in /home/novinvision/public_html/wp-content/themes/novinvision/comments.php on line 36

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/novinvision/public_html/wp-content/themes/novinvision/comments.php on line 41

Warning: Undefined variable $required_text in /home/novinvision/public_html/wp-content/themes/novinvision/comments.php on line 60
ثبت دیدگاه

دیدگاه‌های شما باعث بهبود عملکرد ماست. لطفا با دیدگاه‌های خود ما را در بهبود مطالب یاری نمایید.

لطفا اطلاعات خود را جهت ثبت دیدگاه وارد نمایید. ایمیل شما نزد ما محفوظ است و منتشر نخواهد شد.
*