۱۰ عادت برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق

برنامه نویسی موفق

اکثر برنامه نویسان زمانی به کدی که قبلا نوشته اند مراجعه میکنند که هیچ چیز از آن نمی فهمند که این امر باعث میشود تغییرات غیر ضروری زیادی در برنامه ایجاد کنند. این مسئله اعتماد به نفس بسیاری از برنامه نویسان را پایین می آورد و حتی گاهی وقت ها باعث میشود برنامه نویسی را کنار بگذارند. اگر شما بهترین شیوه های توسعه را به عنوان یک مهارت کسب کنید به شما کمک میکند بتوانید کد تمیزی را با حداقل تلاش بنویسید. در ادامه به برخی از این راهکار ها میپردازیم:

۱) نوشتن کدهایی با درک آسان

باید بدانید کدهایی که هر برنامه نویسی آنرا مینویسد صرفا برای کامپیوتر نیست و باید به نحوی باشد که برای دیگر برنامه نویسان و حتی خودش که بعد از مدت ها به آن مراجعه میکنید قابل درک و فهم باشد. هنگام کدنویسی باید اطمینان حاصل کنید که یک قانون نام گذاری ثابتی را دنبال میکنید. از نام متغیر یا متد با معنا و همچنین از تو رفتگی های به اندازی و خطوط شکسته استفاده کنید. این مسئله باعث یکپارچگی و استاندارد بودن کد شما کمک میکند.

۲) عدم استفاده زیاد از ویژگی ها

برنامه‌نویسان با تجربه که مجموعه‌ای از مهارت‌های پیچیده را آموخته‌اند عادت کرده اند که با افزودن پیچیدگی ها به پروژه که حتی به آنها نیاز ندارند نشان دهند که چقدر خوب عمل میکنند اما این مسئله میتواند باعث نابودی کل پروژه شود. به جای این کار بهتر است روز هدف اصلی پروژه تمرکز کنید و فقط ویژگی هایی را اضافه کنید که به شما در دستیابی به هدف مورد نظر کمک می‌کند.

۳) استفاده از ساختار کد و ترکیب‌بندی

ساختار کد و ترکیبی که استفاده می‌کنید، به قابلیت خواندن بسیار کمک می‌کند. در این مورد، باید کد خود را به صورت مرتب گروه‌بندی کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید آن را به آسانی تغییر دهید. این تنها راهی است که می‌توانید به راحتی به سمت بالا و پایین کد خود حرکت کرده و به دنبال بخشی که می‌خواهید بگردید. نباید تمام کد خود را در یک فایل واحد قرار دهید، چرا که اشکال‌زدایی آن را سخت می‌سازد. اگر کدتان را طبق عملکرد اولیه‌ آن‌ها، در فایل‌های مختلف، از هم جدا کنید، بسیار به شما کمک خواهد کرد. به این ترتیب، هر بخش تنها یک عملکرد خاص را انجام می‌دهد.

نمونه کد برنامه نویسی

۴) روش صحیح اشکال زدایی

غیر ممکن است کدی بدون اشکال وجود داشته باشد، هرجا کدی وجود دارد، اشکالی هم وجود دارد. مهم این است که اشکال زدایی را به درستی یاد بگیرید و با بهترین مهارت اشکال زدایی را انجام دهید. ابزارهای زیادی برای اینکار وجود دارد که باید نحوه کار کردن با آنها را بیاموزید.

۵) مدیرت کد‌ها

همیشه کدهایی بنویسید که با اندکی تغییر قابلیت تغییر دادن داشته باشند. اگر کدی نویسید که نتوانید آنرا مدیریت کنید بسیار وقت گیر خواهد بود و ممکن است بخاطر یک اشتباه همه چیز را خط به خط دنبال کنید. مثلا از آرایه ها برای ذخیره سازی متغیرهای گوناگون استفاده کنید تا وقتی به آنها نیاز دارید به راحتی در دسترس باشند.

۶) برنامه ریزی

همیشه برای شروع پروژه و قسمت های مختلف پروژه برنامه ریزی کنید. اگر بدون داشتن تصویر روشنی از کاری که میخواهید انجام دهید شروع به کد نویسی کنید ممکن است به دلیل آزمون و خطا زمان زیادی را صرف کنید که میتواند باعث افسردگی شما شود. با فکر کردن در مورد روند کار شروع کنید سپس راه حل را در لیستی از مراحل که برای رسید به هدف مورد نظر خود نیاز دارید بنویسید.

استفاده از gif

۷) استفاده از سیستم ها کنترل ورژن

با استفاده از سرویس های مثل git میتوانید یک پروژه را چندین بار بررسی کنید و در صورتی که چند سال بعد خواستید به کد خود بازگدید، برنامه کار شما را برای بازگشت به کد مورد نیاز جهت تغییر آسان خواهد کرد بدون اینکه نیاز باشد تمام کد را تغییر دهید.

۸) یادگیری

همیشه در حال یاد گرفتن باشید و هر زمان که فرصتی پیدا کردید مطلب جدید بیاموزید. اگر یادگیری و کسب تجربه را در این صنعت ادامه ندهید ممکن است با استفاده از شیوه های برنامه نویسی منسوخ و قدیمی کار شما هم به پایان برسد و با داشتن مهارت‌هایی که دیگر مفید نیستند دیگران هم از کار با شما صرف نظر خواهند کرد.

sublime text

۹) ویرایشگر پایدار

همیشه از نرم افزار های پایدار برای کد نویسی استفاده کنید. یک ویرایشگر خوب میتواند ابزار آموزشی بسیار خوبی باشد که میتواند کار شما را بسیار ساده تر کند.

۱۰) اتمام پروژه تا انتها

بسیاری از اشخاص در استفاده از نمونه‌های اولیه، جهت اجتناب از کار روی پروژه تا انتها، به بیراهه کشیده شده‌اند. با وجود میزان کارهایی که برای تکمیل پروژه باید انجام دهید، شایسته‌ترین کار انجام آن به بهترین وجه است. استفاده از نمونه اولیه ممکن است یک میانبر قابل استفاده باشد، اما فقط باید در مرحله درستی در پروژه به کار گرفته شود.

مهارت‌ها چیزی هستند که برنامه‌نویس خوب را تعریف می‌کنند و شما باید کاری کنید که مشتریان به سمت شما جذب شوند. بنابراین مهم است که به آن‌ها اطمینان دهید که مهارت‌های لازم را دارید و می‌توانید بر روی پروژه‌های مختلف کار کنید. به دست آوردن عادت‌های ذکر شده در بالا به شما کمک خواهد کرد تا به مدت طولانی در این صنعت بمانید و اگر می‌خواهید موفقیت خود را به عنوان یک برنامه‌نویس کامپیوتر تضمین کنید، باید سعی کنید در تمام آن‌ها مهارت کسب کنید.

دیدگاه ها

حسین دوستی
۱۹ بهمن ۹۶ ساعت ۱۴:۵۹

ممنون.
استفاده کردیم. آموزش هم میذارید؟

    نوین ویژن
    ۱۹ بهمن ۹۶ ساعت ۱۵:۰۰

    خواهش میکنیم. احتمالا در آینده قرار خواهیم داد


Warning: Undefined variable $aria_req in /home/novinvision/public_html/wp-content/themes/novinvision/comments.php on line 36

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/novinvision/public_html/wp-content/themes/novinvision/comments.php on line 41

Warning: Undefined variable $required_text in /home/novinvision/public_html/wp-content/themes/novinvision/comments.php on line 60
ثبت دیدگاه

دیدگاه‌های شما باعث بهبود عملکرد ماست. لطفا با دیدگاه‌های خود ما را در بهبود مطالب یاری نمایید.

لطفا اطلاعات خود را جهت ثبت دیدگاه وارد نمایید. ایمیل شما نزد ما محفوظ است و منتشر نخواهد شد.
*